• The HISD-Houston Urban Debate League (HUDL) serves between 800-1000 students annually in nearly 30 HISD high schools. HUDL has enjoyed increasing competitive success in local, state and even national tournaments. Recently, HUDL teams placed among the top teams in the state and nation at the UIL CX Debate State Championship in Austin and NAUDL Urban Debate National Championship in Washington D.C.
     
    This site is managed by the UIL Academics Department at HISD. If you would like to learn more about the HUDL nonprofit, please visit their website here.

Tournament Results

  • City Championship Finals Results

    Posted by John Rassenfoss on 3/10/2022 4:00:00 PM

    HUDL City Championship
    CD-V

     

    In the Final round of CD-V...

    In 11th place, from CASE Goose Creek CISD Sterling High School

    In 10th place, from CASE Goose Creek CISD Sterling High School

    In 9th place, from CASE Goose Creek CISD Sterling High School

    In 8th place, from Elsik High School

    In 7th place, from Energy Institute HSL Tovar.

    In 6th place, from CASE Pasadena ISD J. Frank Dobie High School.

    In 5th place, from Energy Institute HSD Terk.

    In 4th place, from CASE Harmony School of Advancement.

    In 3rd place, from CASE Pasadena ISD J. Frank Dobie High School.

    In 2nd place, from Energy Institute HSH Oelker.

    In 1st place, from Energy Institute HSM Fleisher.

     

    HUDL City Championship
    CX Var

     The Quarterfinalists in CX Var were...

    From Heights High SchoolE Peters and A Eyuboglu.

    From Heights High SchoolS Zackary Loyacano and Y Everline.

    From CASE Harmony School of Advancement

    From Alief Kerr High School

     

    The Semifinalists in CX Var were...

    From Heights High SchoolJ Seghers and G Psaras.

    From Heights High SchoolE Ahmed and J Jolivette.

     

    In the Final round of CX Var...

    In 2nd place, from Heights High SchoolM Gonzales-Gordon and A Prieto.

    In 1st place, from Alief Kerr High School

     

    HUDL City Championship
    LD Var

     

    The Octafinalists in LD Var were...

    From Heights High SchoolK Harpole

    From WestburyL Lynch

    From ChallengeS UmmaTul.

    From Houston Academy for International StudiesD Goodsby

    From HISD UIL CarnegieI Arora.

    From EastwoodJ Sambrano.

    From Westside HSH Abdallah.

    From Westside HSJ Hildalgo.

     

    The Quarterfinalists in LD Var were...

    From Westside HSI Smith.

    From DeBakeyR Singh .

    From DeBakeyA Jain.

    From Westside HSR Du.

     

    The Semifinalists in LD Var were...

    From Westside HSM McKay.

    From ChallengeJ Adegoke

     

    In the Final round of LD Var...

    In 2nd place, from Energy Institute HSZ Duplechain.

    In 1st place, from ChallengeK UmmaTul.

    HUDL City Championship
    PF Var
    Awards assembly script

     

    The Semifinalists in PF Var were...

    From DeBakeyP Chemudupaty and L Hoang.

    From HISD UIL CarnegieT Madan and L Sakata.

     

    In the Final round of PF Var...

    In 2nd place, from Houston Academy for International StudiesH Chapin and H Repass.

    In 1st place, from DeBakeyR Semaan and C Kong.

     

    HUDL City Championship
    WSD Var

     

    The Octafinalists in WSD Var were...

    From North Houston Early CollegeL Loredo, A Hernandez Pena and M Silva.

    From South EarlyA Ortega, K Brown and S Gailes.

    From North Houston Early CollegeP Osorio, G Fraire and K Leyva.

    From CASE Spring Branch ISD Westchester International

    From CASE Spring Early College Academy

    From CASE Pasadena ISD J. Frank Dobie High School

    From Spring Woods High School

    From CASE Spring Early College Academy 

     

    The Quarterfinalists in WSD Var were...

    From Elsik High School

    From South EarlyA Morales, K Manalo, Z West and B Robinson.

    From Alief Early College High School

    From HISD UIL CarnegieR Keswani, H Nguyen, C Batchelor and N Haslam.

     

    The Semifinalists in WSD Var were...

    From Alief Early College High School

    From CASE Alief ISD Taylor HS

     

    In the Final round of WSD Var...

    In 2nd place, from Alief Kerr High School

    In 1st place, from Elsik High School

     

    Comments (-1)
  • HUDL City Championship Qualifier Results

    Posted by John Rassenfoss on 3/10/2022 4:00:00 PM

    CX JV

    Top Speakers

    1. Leyva from North Houston Early College
    2. Carduso from Heights
    3. Maya from North Houston Early College

    Top Competitors

    In 5th place, from Heights High SchoolA Guerra Ortiz and C Hooper.

    In 4th place, from Heights High SchoolO Bayse Castellanos Palix and O Caswell.

    In 3rd place, from North Houston Early CollegeJ Leyva and J Maya.

    In 2nd place, from North Houston Early CollegeT Hale and V Ibarra.

    In 1st place, from North Houston Early CollegeA Gongora and A Celedon.

     

    CX VAR

    Top Speakers

    1. E Ahmed from Heights
    2. J Seghers from Heights
    3. M Gonzalez-Gordon from Heights

    LD JV

    Top Speakers

    1. A Singh from DeBakey
    2. E Taylor from Energy
    3. W Yates from Energy

    Top Competitors

    In 8th place, from EastwoodM Cavazos.

    In 7th place, from Heights High SchoolC Oritseje.

    In 6th place, from WestburyS Ngawono.

    In 5th place, from Sam HoustonM Mendoza.

    In 4th place, from Energy Institute HSE Taylor.

    In 3rd place, from Energy Institute HSV Rupani.

    In 2nd place, from Energy Institute HSW Yates.

    In 1st place, from DeBakeyA Singh.

    LD VAR

    Top Speakers

    1. I Arora from Carnegie
    2. D Goodsby from HAIS
    3. K UmmaTul from Challenge

     

    PF JV

    Top Speakers

    1. B Stewart from Energy
    2. M Falcon from Energy
    3. S Bommekal from DeBakey

    Top Competitors

    In 5th place, from Law HSC Tapia and R Rodriguez.

    In 4th place, from WestburyP Gonzalez and M Lasley.

    In 3rd place, from Law HSJ Dixon and C Simmons.

    In 2nd place, from DeBakeyA Balaji and S Bommekal.

    In 1st place, from Energy Institute HSB Stewart and M Falcon.

     

    PF VAR

    Top Speakers

    1. P Chemudupaty from DeBakey
    2. T Madan from Carnegie
    3. R Semaan from DeBakey/ H Repass from HAIS

     

    WSD JV

    Top Speakers

    1. V Tiscareno from North Houston Early College
    2. Z Hammad from HAIS
    3. A Randle from South Early

    Top Competitors

    1. East EarlyA Marin, F Bracho, G Castro, Z DelaVega and O Barba
    2. Houston Academy for International StudiesK Hayes , A Golden, D Pickersgill and Z Hammad.
    3. North Houston Early CollegeM Monsivais, A Real, A Estrada, V Medina and V Tiscareno

    WSD VAR

    Top Speaker

    1. K Brown/ K Manalo from South Early
    2. H Nguyen Carnegie
    3. G Fraire from North Houston Early College
    Comments (-1)
  • HUDL T4 Tournament Results

    Posted by John Rassenfoss on 1/26/2022 4:10:00 PM

    CX JV

    In 5th place, from North Houston Early CollegeA. Gongora and A. Celedon.

    In 4th place, from Heights High SchoolE. Pitassi and H. Wilcoxon.

    In 3rd place, from Heights High SchoolS. Carrigan and N. Villegas.

    In 2nd place, from Heights High SchoolK. Cardoso and N. Posadas.

    In 1st place, from Heights High SchoolS. Godinez and I. Reid.

     

    CX Var

    In 2nd place, from North Houston Early CollegeJ. Maya and J. Leyva.

    In 1st place, from Westside HST. Dang and H. Kambhampati.

     

    LD JV

    In 5th place, from MLCPAA. Guevara.

    In 4th place, from Energy Institute HSE. Taylor.

    In 3rd place, from Heights High SchoolB. Williams.

    In 2nd place, from Energy Institute HSW. Yates.

    In 1st place, from EastwoodA. Herrera.

     

    LD Var

    In 6th place, from ChallengeK UmmaTul.

    In 5th place, from Westside HSH Abdallah.

    In 4th place, from DeBakeyR. Singh .

    In 3rd place, from WestburyL. Lynch

    In 2nd place, from Westside HST. Strempel.

    In 1st place, from Energy Institute HSZ. Duplechain.

     

    PF JV

    In 5th place, from Law HST. Nunez and J. Tenorio.

    In 4th place, from Furr High SchoolY. Zamora and Y. Jimenez.

    In 3rd place, from Furr High SchoolC. Alvarado.

    In 2nd place, from Law HSM. Saucedo and A. Ramos.

    In 1st place, from Jack YatesC. Mims and A. Mims.

     

    PF Var

    In 4th place, from DeBakeyE. Pan and A. Jain.

    In 3rd place, from HISD UIL CarnegieN. Maddali and N. Das.

    In 2nd place, from HISD UIL CarnegieM. Vaca and E. Mora-Blanco.

    In 1st place, from DeBakeyC Kong and R. Semaan.

     

    WSD Var

    In 1st place, from North Houston Early CollegeA. Hernandez Pena, M. Silva and O. Lugo.

    Comments (-1)
  • HUDL Winter Classic

    Posted by Mark Niles Jr on 12/9/2021

    Congress Chamber A

    In 8th place, from CASE Goose Creek CISD Sterling High School

    In 7th place, from Energy Institute HS, L. Tovar.

    In 6th place, from Energy Institute HS, K. Collins.

    In 5th place, from Young Women's, L. Chapa.

    In 4th place, from Elsik High School

    In 3rd place, from Energy Institute HS, H. Oelker.

    In 2nd place, from CASE Pasadena ISD J. Frank Dobie High School

    In 1st place, from Alief Kerr High School

     

    Congress Chamber B

    In 8th place, from Energy Institute HS, N. Brown.

    In 7th place, from CASE Spring ISD Westfield High School

    In 6th place, from CASE Goose Creek CISD Sterling High School

    In 5th place, from CASE Spring ISD Westfield High School

    In 4th place, from Alief Kerr High School

    In 3rd place, from CASE Pasadena ISD J. Frank Dobie High School

    In 2nd place, from Waltrip

    In 1st place, from Elsik High School

     

    Cross-Examination Debate

    Top Speakers

    1: Alief Kerr High School

    2: Alief Kerr High School

    3: J. Leyva-North Houston Early College

     

    In 11th place, from Heights High School, Y. Everline and A. Flores.

    In 10th place, from South Early, H. Lozano and K. TorresSanchez.

    In 9th place, from CASE Goose Creek CISD Sterling High School

    In 8th place, from Alief Kerr High School

    In 7th place, from North Houston Early College, T. Hale and V. Ibarra.

    In 6th place, from Heights High School, K. Lewis and H. Wilcoxon.

    In 5th place, from Heights High School, S. Godinez and I. Reid.

    In 4th place, from North Houston Early College, J. Maya and J. Leyva.

    In 3rd place, from Alief Kerr High School

    In 2nd place, from CASE Alief ISD Taylor HS

    In 1st place, from Alief Kerr High School

     

    Junior Varsity Lincoln Douglas

    Top Speakers

    1: V. Rupani-Energy Institute High School

    2: A. Herrera-Eastwood

    3: A. Acord-DeBakey

     

    In 13th place, from Energy Institute HS, C. Shadow.

    In 12th place, from Young Women's, A. Harris.

    There was a 3-way tie for 9th place.

    From Energy Institute HS, W. Yates.

    From Houston Academy for International Studies, D. Pickersgill.

    From Westbury, Z. Alhasan.

    In 8th place, from Energy Institute HS, V. Winston.

    In 7th place, from Sam Houston, M. Mendoza.

    In 6th place, from Young Women's, A. Smith.

    In 5th place, from Eastwood, J. Sambrano.

    In 4th place, from Westside HS, A. Chande.

    In 3rd place, from DeBakey, A. Acord.

    In 2nd place, from Eastwood, A. Herrera.

    In 1st place, from Energy Institute HS, V. Rupani.

     

    Varsity Lincoln Douglas

    Top Speakers

    1: O. Adeyeri-Carnegie

    2: M. McKay-Westside High School

    3: I. Smith-Westside High School

     

    In 8th place, from Westbury, L. Lynch.

    In 7th place, from Westside HS, M. McKay.

    In 6th place, from Westside HS, R. Du

    In 5th place, from DeBakey, D. Dzul.

    In 4th place, from DeBakey, A. Jain.

    In 3rd place, from HISD UIL Carnegie, I. Arora.

    In 2nd place, from DeBakey, E. Pan.

    In 1st place, from HISD UIL Carnegie, O. Adeyeri.

     

    Junior Varsity Public Forum

    Top Speakers

    1: N. Hernandez-Furr High School

    2: M. Falcon-Energy Institute High School

    3: R. Chauhan-DeBakey

     

    In 6th place, from Westbury, P. Gonzalez and M. Lasley.

    In 5th place, from DeBakey, R. Chauhan and I. Gunabe.

    In 4th place, from DeBakey, S. Bommekal and A. Balaji.

    In 3rd place, from Energy Institute HS, M. Falcon and B. Stewart.

    In 2nd place, from Law HS, C. Tapia and R. Rodriguez.

    In 1st place, from Furr High School, Y. Jimenez and N. Hernandez.

     

    Varsity Public Forum

    Top Speakers

    1: R. Semaan-DeBakey

    2: L. Sakata-Carnegie

    3: H. Chapin-Houston Academy for International Studies

     

    In 4th place, from HISD UIL Carnegie, N. Das and N. Maddali.

    In 3rd place, from Houston Academy for International Studies, H. Chapin and H. Repass.

    In 2nd place, from HISD UIL Carnegie, L. Sakata and T. Madan.

    In 1st place, from DeBakey, C. Kong and R. Semaan.

     

    Junior Varsity World Schools

    Top Speakers

    1: Spring Branch ISD Westchester International

    2: Spring Branch ISD Westchester International

    3: Alief Early College High School

     

    In 8th place, from South Early, J. Lee, R. McCallister and M. Covarrubias.

    In 7th place, from Alief Kerr High School,

    In 6th place, from CASE Spring Branch ISD Westchester International

    In 5th place, from CASE Spring Early College Academy

    In 4th place, from Alief Early College High School

    In 3rd place, from Alief Early College High School

    In 2nd place, from CASE Spring Branch ISD Westchester International

    In 1st place, from CASE Pasadena ISD J. Frank Dobie High School

     

    Varsity World Schools Debate

    Top Speakers

    1: Spring Branch ISD Westchester International

    2: K. Brown- South Early

    3: R. Keswani-Carnegie

     

    In 7th place, from East Early, M. Jorisson, F. Bracho, M. Khouma, G. Castro and A. Davila.

    In 6th place, from HISD UIL Carnegie, R. Keswani, N. Haslam and H. Nguyen.

    In 5th place, from Spring Woods HS

    In 4th place, from CASE Spring Early College Academy

    In 3rd place, from Alief Kerr High School

    In 2nd place, from Elsik High School

    In 1st place, from CASE Spring Branch ISD Westchester International

    Comments (-1)
  • Middle School Tournament 2: November 13, 2021

    Posted by Mark Niles Jr on 11/16/2021 12:10:00 AM

    Congress

     In 6th place, from TH Rogers, H. Wise.

    In 5th place, from Pin Oak, M. Dinius.

    In 4th place, from Pin Oak, M. Chen.

    In 3rd place, from TH Rogers, D. Keswani.

    In 2nd place, from Pin Oak, S. Tran.

    In 1st place, from Pin Oak, A. Hassan.

     

    Lincoln Douglas

    The Semifinalists in Var. Lincoln Douglas were...

    From TH Rogers, S. Adhikari.

    From MS HISD UIL Black, S. Cruser.

     

    In the Final round of Var. Lincoln Douglas...

    In 2nd place, from TH Rogers, N. Chandalia.

    In 1st place, from Pin Oak, S. Kannan.

     

    Public Forum

    The Quarterfinalists in Var. Public Forum were...

    From TH Rogers, M. Hutchison and G. Konduri.

    From MS HISD UIL Black, A. Perry and C. D'Souza.

    From MS HISD UIL Black, K. Briggs and S. Vasquez.

    From TH Rogers, D. Gupta and C. Emebo.

     

    The Semifinalists in Var. Public Forum were...

    From MS HISD UIL Black, D. Powis-Case and S. Marrs.

    From Pin Oak, J. Davis and A. Millward.

     

    In the Final round of Var. Public Forum...

    In 2nd place, from MS HISD UIL Black, L. Clark and H. Moak.

    In 1st place, from Pin Oak, A. Arya and R. Sinha .

    Comments (-1)
  • HUDL Tournament 2: November 6

    Posted by Mark Niles Jr on 11/8/2021 12:05:00 AM

    Congress Debate

    In 6th place, from Houston Academy for International Studies, A. Golden.

    In 5th place, from Houston Academy for International Studies, J. Manzano.

    In 4th place, from Waltrip, M. Noonan.

    In 3rd place, from Energy Institute HS, H. Oelker.

    In 2nd place, from Waltrip, A. Stein.

    In 1st place, from Energy Institute HS, M. Fleisher.


    Varsity Cross-Examination

    In 8th place, from DeBakey, L. Molina and A. Hoang.

    In 7th place, from Heights High School, K. Stewart and A. Prieto.

    In 6th place, from Heights High School, A. Guerra Ortiz and C. Hooper.

    In 5th place, from Heights High School, E. Pitassi and S. Zackary Loyacano.

    In 4th place, from Heights High School, M. Gonzales-Gordon and Y. Everline.

    In 3rd place, from Heights High School, H. Wilcoxon and K. Lewis.

    In 2nd place, from Heights High School, E. Peters and O. Bayse Castellanos Palix.

    In 1st place, from Heights High School, J. Seghers and G. Psaras.


    Junior Varsity Lincoln Douglas

    In 8th place, from Heights High School, A. Vazquez.

    In 7th place, from Eastwood, A. Herrera.

    In 6th place, from DeBakey, A. Acord.

    There was a 2-way tie for 4th place.

    From DeBakey, A. Singh.

    From Heights High School, M. Galdamez.

    In 3rd place, from Heights High School, K. Harpole.

    In 2nd place, from DeBakey, A. Jain.

    In 1st place, from Westbury, S. Ngawono.


    Varsity Lincoln Douglas

    In 8th place, from Westbury, L. Lynch.

    In 7th place, from DeBakey, D. Dzul.

    In 6th place, from Westside HS, T. Strempel.

    There was a 2-way tie for 4th place.

    From HISD UIL Carnegie, L. Huang.

    From DeBakey, L. Hoang.

    In 3rd place, from HISD UIL Carnegie, K. Flynn.

    In 2nd place, from Challenge, K. UmmaTul.

    In 1st place, from HISD UIL Carnegie, I. Arora.


    Junior Varsity Public Forum

    In 3rd place, from Furr High School, Y. Zamora and Y. Jimenez.

    In 2nd place, from Law HS, K. Harris and Y. Perez.

    In 1st place, from DeBakey, N. Merchant and K. Atri.


    Varsity Public Forum

    In 3rd place, from DeBakey, C. Kong and R. Semaan.

    In 2nd place, from HISD UIL Carnegie, L. Sakata and T. Madan.

    In 1st place, from Houston Academy for International Studies, H. Chapin and H. Repass.


    Varsity World Schools

    In 4th place, from South Early, M. Covarrubias, R. McCallister, J. Lee and K. Follie.

    In 3rd place, from South Early, A. Randle, A. Ortega, K. Brown and S. Gailes.

    In 2nd place, from HISD UIL Carnegie, H. Nguyen, N. Haslam and R. Keswani.

    In 1st place, from South Early, B. Robinson, K. Manalo, Z. West and A. Morales.

    Comments (-1)
  • HUDL Tournament 1: October 16

    Posted by Mark Niles Jr on 10/17/2021 1:25:00 AM

    Congress Debate

     In 3rd place, from Houston Academy for International Studies, L. Tims.

    In 2nd place, from Waltrip, A. Barnes.

    In 1st place, from Challenge, T. Franco.


    Cross-Examination JV
    In 9th place, from North Houston Early College, T. Hale and V. Ibarra.

    In 8th place, from Heights High School, Y. Everline and M. Gonzales-Gordon.

    In 7th place, from North Houston Early College, F. Perez and V. Rodriguez.

    In 6th place, from Heights High School, N. Posadas and N. Miller.

    In 5th place, from Heights High School, H. Wilcoxon and M. Verde.

    In 4th place, from Heights High School, K. Stewart and A. Prieto.

    In 3rd place, from North Houston Early College, J. Leyva and J. Maya.

    In 2nd place, from Heights High School, A. Eyuboglu and O. Caswell.

    In 1st place, from Heights High School, O. Bayse Castellanos Palix and E. Peters.


    Cross-Examination Varsity
    In 3rd place, from Westside HS, T. Dang and H. Kambhampati.

    In 2nd place, from Westside HS, D. Ensandoost and M. Harmon.

    In 1st place, from Heights High School, S. Godinez and A. Waters.


    Lincoln Douglas JV

     In 10th place, from Westside HS, L. Mahome.

    In 9th place, from Westside HS, G. Snyder.

    In 8th place, from DeBakey, A. Acord.

    In 7th place, from Westbury, A. Holt.

    In 6th place, from Heights High School, H. Corona.

    In 5th place, from Heights High School, R. Emiliano.

    In 4th place, from Energy Institute HS, S. Delgado.

    In 3rd place, from Jack Yates, C. Mims.

    In 2nd place, from DeBakey, E. Pan.

    In 1st place, from DeBakey, A. Jain.


    Lincoln  Douglas  Varsity

     In 9th place, from DeBakey, A. Buddolla.

    In 8th place, from Houston Academy for International Studies, D. Goodsby.

    In 7th place, from Westside HS, R. Du.

    In 6th place, from DeBakey, A. Rodriguez.

    In 5th place, from DeBakey, R. Singh .

    In 4th place, from Challenge, J. Adegoke.

    In 3rd place, from HISD UIL Carnegie, O. Adeyeri.

    In 2nd place, from HISD UIL Carnegie, L. Huang.

    In 1st place, from Westside HS, M. McKay.


    Public Forum JV

     In 5th place, from Furr High School, J. Jauregui and I. Perez.

    In 4th place, from Furr High School, Y. Zamora and Y. Jimenez.

    In 3rd place, from Furr High School, S. Quintanilla and E. Paz.

    In 2nd place, from Furr High School, N. Hernandez and P. Hunter.

    In 1st place, from DeBakey, J. Lin and S. Sun.


    Public Forum Varsity

     In 4th place, from HISD UIL Carnegie, K. Flynn and A. Fernandez.

    In 3rd place, from DeBakey, L. Burum and C. Kong.

    In 2nd place, from Houston Academy for International Studies, S. Beller-Bolfa and H. Chapin.

    In 1st place, from HISD UIL Carnegie, P. Pena and S. Panigrahi.

    World Schools Debate Varsity
    In 7th place, from North Houston Early College, A. Real, M. Monsivais, V. Medina, A. Estrada and V. Tiscareno.

    In 6th place, from South Early, K. Follie, M. Covarrubias, R. McCallister, J. Lee and H. Lozano.

    In 5th place, from HISD UIL Carnegie, H. Nguyen, R. Keswani and N. Haslam.

    In 4th place, from South Early, L. Taylor, K. Yancey, J. Provost and C. Young.

    In 3rd place, from South Early, A. Ortega, K. Brown, A. Randle and S. Gailes.

    In 2nd place, from DeBakey, P. Daniel, P. Chemudupaty, S. Irrinki and R. Semaan.

    In 1st place, from South Early, K. Manalo, A. Morales, B. Robinson and Z. West.

    Comments (-1)
  • Middle School Tournament 1: October 9, 2021

    Posted by Mark Niles Jr on 10/11/2021 1:00:00 AM

    Congress


    In the Final round of Congress...
    In 6th place, from Pin Oak, M. Dinius.
    In 5th place, from MS HISD UIL Lanier, A. Mohammed.
    In 4th place, from TH Rogers, D. Keswani.
    In 3rd place, from MS HISD UIL Black, A. Giron.
    In 2nd place, from Pin Oak, M. Chen.
    In 1st place, from Pin Oak, S. Tran.
    HUDL MS 1

    Var. Lincoln Douglas

    The Quarterfinalists in Var. Lincoln Douglas were...
    From MS HISD UIL Black, C. Thomas.
    From Pin Oak, K. Gifford.
    From MS HISD UIL Lanier, I. Gu.
    From MS HISD UIL Black, S. Cruser.

    The Semifinalists in Var. Lincoln Douglas were...
    From Pin Oak, R. Xia.
    From Pin Oak, S. Kannan.

    In the Final round of Var. Lincoln Douglas...
    In 2nd place, from MS HISD UIL Black, E. Garcia.
    In 1st place, from TH Rogers, A. Mahendru.

    Var. Public Forum

    The Quarterfinalists in Var. Public Forum were...
    From MS HISD UIL Black, C. D'Souza and A. Perry.
    From TH Rogers, D. Gupta and C. Emebo.
    From Pin Oak, J. Chow and A. Datta.
    From MS HISD UIL Black, D. Powis-Case and C. Allen.

    The Semifinalists in Var. Public Forum were...
    From Pin Oak, R. Sinha and A. Arya .
    From Pin Oak, A. Millward and J. Davis.

    In the Final round of Var. Public Forum...
    In 2nd place, from MS HISD UIL Black, H. Moak and L. Clark.
    In 1st place, from MS HISD UIL Black, R. Brown and M. Davis Okonofua.

    Comments (-1)
  • Middle School Tournament 6: May 15, 2021

    Posted by Mark Niles Jr on 5/18/2021

    Comments (-1)
  • Middle School Tournament 5: May 1, 2021

    Posted by Mark Niles Jr on 5/3/2021 7:05:00 AM

    Comments (-1)

Contact Us

  • John Rassenfoss
    UIL Program Specialist
    713-556-6813 
    jrassenf@houstonisd.org
     
    David Portales
    UIL Clerk
    713-556-6813 
    david.portales@houstonisd.org

Follow Us On Twitter